შეფასების სქემა
კრიტერიუმი
|
დაბალი
1-4
|
საშუალო
5-6
|
კარგი
7-8
|
საუკეთესო
9-10
|
sგაკვეთილში
ჩართულობა
|
გაკვეთილზე დასმულ შეკითხვებს ვერ სცემს პასუხს, საუბრისას ვერ იცავს მეტყველების ნორმებს, უშვებს გრამატიკულ შეცდომებს.
|
გაკვეთილზე დასმულ შეკითხვებს სცემს პასუხს მხოლოდ შინაარსზე დაყრდნობით. აქვს მწირი ლექსიკური მარაგი.
|
გაკვეთილზე დასმულ შეკითხვებს სცემს პასუხებს შინაარსზე დაყრდნობით. აქვს მდიდარი ლექსიკური მარაგი.
|
გაკვეთილზე დასმულ შეკითხვებს სცემს ადეკვატურ პასუხებს. იშვიათად უშვებს შეცდომებს. აქვს მდიდარი ლექსიკური მარაგი.
|
პრეზენტაცია
|
პრეზენტაციას ვერ წარმართავს დამაჯერებლად.
|
უჭირს ჯგუფის წევრთა შეკითხვებზე პასუხის გაცემა
|
დამაჯერებლად წარმართავს პრეზენტაციას.
|
შეუძლია საპრეზენტაციო ნაშრომის შექმნა.
|
კითხვა
|
კითხულობს ტექსტს. უჭირს საკუთარი სიტყვებით შინაარსის გადმოცემა.
|
კითხულობს ტექსტს. გამოყოფს პირველხარისხოვან და მეორე ხარისხოვან ინფორმაციას.
|
კითხულობს ტექსტს. აქვს მდიდარი ლექსიკური მარაგი.
|
კითხულობს ტექსტს. ყოველთვის ამოიცნობს ახალ სიტყვებს.
|
შეფასების სქემა
კრიტერიუმები
|
დაბალი 1-4
|
საშუალო5-6
|
კარგი 7-8
|
საუკეთესო 9-10
|
კითხვის, და წაკითხულის გააზრების უნარი
|
ვერ კითხულობს დამოუკიდებლად, სჭირდება დახმარება თარგმნისასაც
|
უჭირ გამართულად კითხვა და ინტონაციას ვერ აკონტროლებს
|
კითხულობს გამართულად,მაგრამ მისი ინტონაცია მცირე უზუსტობებით ხასიათდება
|
კითხულობს გამართულად, შესაბამისი მახვილებით და ინტონაციით, თავისუფლად იგებს წაკითხულს
|
შესაბამისი ლექსიკის ფლობა და მისი გამოყენების უნარი
|
მისი ლექსიკური მარაგი ძალზე მწირია,უჭირს საგაკვეთილო პროცესში ჩართვა
|
მწირი ლექსიკური მარაგის გამო, ვერ ახერხებს აზრის ნათლად გადმოცემას
|
იმ ლექსიკური ერთეულებიდან რომელიც გაკვეთილზე გვჭირდება მისთვის რამდენიმე ახალია
|
ფლობს და თავისუფლად იყენებს ყველა იმ ლექსიკურ ერთეულს, რაც კონკრეტული თემისთვისაა საჭირო
|
დავალებების დამოუკიდებლად შესრულების და გარკვეულ სირთულესთან დამოუკიდებლად შეჭიდების უნარი
|
დამოუკიდებელ სამუშაოს ძირითადად თავს ვერ ართმევს
|
უჭირს დამოუკიდებლად გაართვას თავი დავალებებს
|
გარკვეული სირთულის დავალებებს ცდილობს დამოუკიდებლად გაართვას თავი
|
დამოუკიდებლად ახერხებს წარმატებით გაართვას თავი მიცემულ დავალება მიუხედავად მისი სირთულისა
|
მეტყველებისას ენაში არსებული ძირითადი ნორმების დაცვა (ინტონაცია, მახვილები...)
|
უჭირს მეტყველება და აზრის გადმოცემა
|
მეტყველებისას უშვებს სრიოზულ შეცდომებს და უჭირს აზრის დალაგებულად გადმოცემა
|
ცდილობს მისი მეტყველება ახლოს იყოს ენაში არსებულ ნორმებთან
|
მისი მეტყველების კულტურა ახლოსაა ენაში არსებულ ნორმებთან
|
ტექსტის მაორგანიზებელი ელემენტებისა და გრამატიკული ბაზის გააზრება
|
წინადადებას გრამატიკულად ვერ არჩევს
|
უჭირს ტექსტში შესაბამისი გრამატიკული ბექგრაუნდის ამოცნობა და მაგალითების მოძებნა
|
სჭირდება შეხსენება თუ რომელ გრამატიკულ საკითხს ეფუძნება გაკვეთილი, ამის შემდეგ კი შეუძლია მაგალითების მოძებნა ტექსტში
|
ყოველთვის იაზრებს თუ რომელ გრამატიკულ გაკვეთილს ეფუძნება
|
მასწავლებლის თვითშეფასების სქემა
კრიტერიუმი
|
არა
|
ნაწილობრივ
|
კი
|
გაკვეთილის მიზანი და გასავითარებელი უნარ-ჩვევები გასაგები, კონკრეტული და რეალური იყო
|
|
|
|
აქტივობა ემსახურებოდა მიზანს
|
|
|
|
ყველა მოსწავლის მიმართ ვიყავი ყურადღებიანი
|
|
|
|
სასურველი შედეგის მიღწევაში მეხმარებოდა დაგეგმილი აქტივობები
|
|
|
|
ბოლომდე დავიხარჯე თუ არა
|
|
|
|
კრიტერიუმი
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
საუკეთესო
|
ჩართულობა
|
არაა ჩართული
|
ნაწილობრივადაა ჩართული
|
სრულყოფილადაა ჩართული
|
ჩართულია და ეხმარება მასწავლებელს
|
ორგანიზებულობა
|
არ აქვს სასკოლო ნივთები და ხელს უშლის საგაკვეთილო პროცესს
|
აქვს ნივთები და არ იყენებს
|
ნივთები აქვს და ნაწილობრივ იყენებს
|
მოწესრიგებულია და სხვებსაც ეხმარება
|
წვდომა
|
არ/ვერ გაიგო ფუნქციების დანიშნულება
|
გაიგო ზერელედ/ნაწილობრივ, ვერ გამოიყენა კონკრეტული დავალების შესრულებისას
|
კარგად გაიგო მასწავლებლის ინდივიდუალური მითითების შემდეგ
|
სრულყოფილად გაიგო და დამოუკიდებლად შეასრულა მიცემული დავალება
|
პრეზენტაცია
|
არ/ვერ აკეთებს პრეზენტაციას
|
გადმოგვცემს სხვისი დახმარებით, უჭირს არგუმენტირება
|
შეუძლია ცოდნის დემონსტრირება არგუმენტირებულად
|
ორიგინალურად, არგუმენტირებულად, ლიმიტირებულად წარმოაჩენს პრეზენტაციას
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий